Quilling dla początkujących – sprawdź, czy to idealne hobby dla Ciebie!

0

Robótki i wszelkiego rodzaju prace ręczne to bardzo popularny rodzaj hobby, które można uprawiać w domu. Pozwala ono rozwinąć kreatywność, pobudza wyobraźnię, a także jest doskonałym ćwiczeniem cierpliwości. Można powiedzieć, że jest to zajęcie idealne dla każdego, niezależnie od wieku! Rękodzieło może być też świetną formą spędzania czasu wspólnie z całą rodziną. Coraz większą popularność w świecie pasjonatów prac ręcznych zdobywa sobie quilling. Na czym polega to zajęcie i co będzie potrzebne początkującemu amatorowi tej sztuki? Tego dowiesz się z lektury naszego dzisiejszego artykułu.

Czym właściwie jest quilling?

Quilling, inaczej zwany papierowym wykrojem lub paper filigree, to sztuka tworzenia trójwymiarowych kompozycji z pasków papieru. Najczęściej używa się do tego celu cienkich paseczków o długości od 5 do 7 cm. Paski mogą być wykonane z dowolnego rodzaju papieru – kolorowego, białego, kalkowanego, ozdobnego. Najważniejsza jest tu jednak jakość materiału – musi on być elastyczny i łatwy w formowaniu. Aby ułatwić sobie pracę, można skorzystać ze specjalistycznych nożyczek lub wałeczków do quillingu. Do niedawna to hobby było raczej mało popularne w Polsce, jednak od kilku lat jest coraz bardziej rozpoznawalne, a jego miłośnicy tworzą niezwykłe dzieła sztuki. Quilling należy do rodziny technik papieroplastycznych. Polega na skręcaniu i formowaniu wspomnianych już, cienkich pasków papieru. Można je następnie wykorzystać do dekoracji różnego rodzaju przedmiotów – od kartek pocztowych, poprzez albumy scrapbookingowe, aż po ozdobne ramki czy ozdoby świąteczne. Papierowe, quillingowe wycinanki mogą przybierać rozmaite kształty i formy. Najpopularniejsze z nich to: kółka, spirale, pasy i różnego rodzaju zakręcone kształty. Można je łączyć ze sobą w różnorodne sposoby, tworząc przy tym niepowtarzalne aranżacje i dekoracje.

Czy warto zająć się quillingiem?

Zdecydowanie tak! Jest to bardzo ciekawe i rozwijające hobby. Można się w nim realizować na wiele sposobów, a efekty pracy mogą być naprawdę imponujące. Papierowe, quillingowe wycinanki to świetna forma dekoracji. Wśród niewątpliwych zalet quillingu należy koniecznie wymienić: – możliwość wyrażania siebie poprzez kreatywne działanie, – naukę cierpliwości i precyzji, – rozwój zdolności manualnych,

– zajęcie idealne dla każdego członka rodziny,

– technika ta pomaga rozwinąć wyobraźnię,

– quilling to hobby, które nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Podsumowując, quilling to technika, która pomoże Ci rozwinąć kreatywność i zdolności manualne, ale dostarczy też niemało radości!

Quilling dla początkujących – co będzie Ci potrzebne do rozpoczęcia przygody z tą techniką?

Quilling to wspaniała pasja, którą możesz rozwijać wraz z całą swoją rodziną. Do rozpoczęcia przygody z tą techniką plastyczną wcale nie potrzebujesz aż tak wielu akcesoriów. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i materiałów, które można łatwo dostać w sklepach papierniczych lub online – znajdziesz je chociażby w naszej ofercie. Na liście rzeczy potrzebnych do quillingu znalazły się: – paski z cienkiego papieru do quillingu, – nożyczki, – klej do papieru, – szpatułka lub wykałaczka do nakładania kleju, – igła do quillingu (zwykła igła z ostrzem będzie się ślizgać po papierze, a także może Cię pokaleczyć i uniemożliwić dalszą pracę),

– podkładka do quillingu – dzięki niej będziesz mogła otrzymać wiele takich samych elementów o równym kształcie,

– pęseta,

– różne ozdoby, np. dżety, kryształki czy małe perełki.

Do wykonania quillingu niezbędne będą Ci także dobry humor i głowa pełna ciekawych pomysłów!

Pierwszy krok ku przygodzie – jak zrobić różyczkę metodą quillingu?

Czy jesteś coraz bardziej zaintrygowana omawianą przez nas techniką? W takim razie zapraszamy Cię do zapoznania się z krótką instrukcją wykonania pięknej różyczki metodą quillingu. Sama przekonaj się, że tworzenie trójwymiarowych wycinanek wcale nie jest aż takie trudne. Krok 1. Najpierw musisz przyciąć 10 pasków do quillingu na długość około 15 cm. Pamiętaj, że z im cieńszego papieru będzie wykonany pasek, tym będzie on elastyczniejszy. Krok 2. Następnie musisz zwinąć pierwszy pasek w kształt stożka. Możesz to zrobić, używając specjalnej igły do quillingu.

Krok 3. Teraz musisz zwinąć kolejny pasek wokół pierwszego stożka, tak aby powstała rolka. Pamiętaj, że warstwy papieru muszą się stykać.

Krok 4. Ponownie zwiń kolejny pasek wokół powstałej rolki, tak aby powstał kształt różyczki.

Krok 5. Teraz przytnij nadmiarowe paski papieru i delikatnie uformuj kształt różyczki.

Krok 6. Aby uformować łodyżkę różyczki, potrzebujesz jeszcze jednego paska papieru. Zwiń go w kształt rolki i przytnij nadmiar, tak aby powstała łodyżka o długości odpowiedniej do Twojej różyczki. Krok 7. Na koniec możesz przykleić różyczkę do dowolnego podłoża lub uformować wiązkę kwiatów.

I gotowe! Prawda, że nie było to takie trudne? W internecie możesz znaleźć wiele więcej instrukcji, które pozwolą Ci stworzyć niesamowite dzieła sztuki techniką quillingu. Pamiętaj jednak, że wszystko, co potrzebne do ich zrobienia, znajdziesz w asortymencie naszego sklepu, do którego odwiedzenia serdecznie Cię zapraszamy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl