Decoupage dla początkujących — od czego zacząć?

0

Decoupage jest znaną i lubianą techniką rękodzielniczą, która zyskała popularność nie tylko wśród osób młodych - doceniają ją twórcy w każdym wieku. Jak się okazuje, także płeć nie ma znaczenia - drewniane i szklane bazy zdobią zarówno panie, jak i panowie, czasem czysto hobbystycznie, a niekiedy zarobkowo. Jeśli i Ty chcesz spróbować swoich sił w decoupage’u, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis. Znajdziesz w nim praktyczne porady dla osób początkujących - dotyczące tego, jak zacząć i czego dokładnie potrzebujesz na start.

Decoupage — co to za technika?

Czym jest decoupage? Polega on na ozdabianiu różnych przedmiotów. Przede wszystkim tych, które są wykonane z drewna lub sklejki — to właśnie one są zdecydowanie najbardziej popularne. Robi się to za pomocą specjalnego papieru ryżowego. Można także korzystać z serwetek, które posiadają różnego rodzaju wzory. Wówczas należy je rozwarstwić, aby wykorzystać ich najcieńszy fragment w celu naklejenia na obiekt. Jednak nie chodzi tu o naklejanie papierów tak, jak np. na zwykłe pudełko czy kartkę. Ideą decoupage’u jest to, aby materiał idealnie wtopił się w dany przedmiot. Dzięki temu zyskuje on efekt ktoś ręcznego malowania.

Wspomnieliśmy, że możesz tą metodą zdobić głównie drewno i sklejkę, gdyż są to najpopularniejsze materiały — na nich wychodzi to najbardziej sprawnie. Jednak, jeśli chcesz udekorować tą techniką szkło, tkaninę, ceramikę, plastik lub metal, to także jesteś w stanie to zrobić. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni, precyzji i specjalistycznych preparatów, których użyjesz w tym celu.

Decoupage dla początkujących, czyli jak zacząć przygodę z rękodziełem?

Jeśli ciekawi Cię decoupage, jednak nie wiesz, jak zacząć tworzyć tą techniką, warto, abyś wiedział, że nie jest to wcale nic skomplikowanego. Bardzo łatwo jest się jej nauczyć. Nie musisz być szczególnie uzdolniony manualnie, aby wytwarzać tego rodzaju rękodzieła. Jednak tym, czego z pewnością potrzebujesz, jest kreatywność, pomysłowość i chęci do prac manualnych. To, od czego należy zacząć, to zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt i produkty do zdobienia na start. Poniżej znajdziesz wyszczególnione wszystkie elementy, jakich będziesz potrzebował. Zgromadź je, aby rozpocząć swoją przygodę z tą metodą zdobienia.

Bazy i przedmioty potrzebne do ozdabiania

Oprócz specjalistycznych preparatów, dzięki którym będziesz mógł dekorować, musisz przede wszystkim mieć co ozdabiać. W tym celu będziesz potrzebował bazy, czyli jakiegoś przedmiotu, na którym zaczniesz pracować. Może to być np. anioł zrobiony ze sklejki, drewniane pudełko w dowolnym rozmiarze, ramka na zdjęcie, czy akrylowa bombka na choinkę. Obiekty tego typu, wykonane z różnych materiałów, znajdziesz w naszym sklepie.

Serwetki lub specjalny papier ryżowy do zdobienia

Bez specjalnego papieru nie uda Ci się odpowiednio udekorować przedmiotów. Tzw. ryżowy jest niezwykle cienki, dzięki czemu idealnie wtapia się w obiekt, tak, że nie widać, gdzie się kończy. Jednak możesz użyć także zwykłych ozdobnych serwetek, które masz już w domu. Musisz wówczas wyciąć interesujący Cię wzór, a następnie rozwarstwić go, uzyskując najcieńszą kolorową warstwę zewnętrzną.

Na początek postaw jednak na papier ryżowy. Znacznie łatwiej będzie Ci na nim pracować i nauczysz się sprawnie go używać. Nie rwie się, prościej się go wycina, a do tego podczas przyklejania nie wypłukuje się z niego barwnik — w przeciwieństwie do serwetek, którym często się to zdarza. Niekiedy także zwijają się podczas obróbki. Profesjonalny papier do decoupage znajdziesz w naszej ofercie — dostępny jest w przeróżnych wzorach.

Profesjonalny klej do decoupage

Bez kleju nie uda Ci się przygotować przedmiotu w odpowiedni sposób. Zaczynając swoją przygodę z techniką decoupage, możesz wybrać opcję, którą jest klej 2w1 lub 3w1. Te produkty zawierają już w sobie jednocześnie specjalistyczny podkład i lakier. Co prawda preparat tego typu jest znacznie gęstszy i trudniejszy podczas pracy z serwetkami. Dlatego dla początkujących dobrym wyborem będzie klej na bazie wody. Jest on prostszy w aplikacji. Praktyka czyni mistrza — z czasem, próbując różnych produktów, z pewnością uda Ci się wybrać ten rodzaj, z którym najlepiej Ci się pracuje.

Pędzelki do zdobienia metodą decoupage

W przypadku pędzelków do decoupage’u potrzebujesz ich kilka, a najlepiej całego zestawu o różnych grubościach włosia. Jeden z nich przyda się do tego, aby precyzyjnie nakładać farbę — ten może być trochę większy i szerszy, aby aplikować preparat sprawnie i szybko. Jeśli będzie Ci wygodnie, możesz w przyszłości wymienić go na mały wałek. Kolejnych dwóch potrzebujesz do lakieru i wykańczania nim powierzchni przedmiotu. Te powinny być z kolei cieńsze, dość małe, a przy tym bardzo precyzyjne. Koniecznie postaw na pędzle z naturalnego włosia.

Zestaw odpowiednich farb

Żeby nadać danemu przedmiotowi odpowiedni wygląd, a następnie udekorować go danym wzorem, musisz wpierw przygotować swoją bazę. Należy pomalować obiekt farbami akrylowymi w wybranym odcieniu. Najbardziej przydadzą Ci się jasne kolory. Dzięki nim wzór na papierze ryżowym lub serwetce będzie ładnie wyeksponowany i będziesz w stanie łatwiej go wykończyć. Nie będzie też widoczne, gdzie kończy się wybrany przez Ciebie wzór. Z czasem, gdy nabierzesz już wprawy, będziesz mógł próbować swoich sił na ciemniejszych odcieniach farb.

Lakier do techniki decoupage 

Lakier jest Ci potrzebny, aby wykończyć, a także zabezpieczyć powierzchnię przedmiotu, który ozdobiłeś. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, masz do wyboru kilka różnych preparatów. Może to być efekt matowy, z połyskiem, satynowy lub szkliwiony lakier. Niekiedy możesz dostać taki produkt, który dodatkowo zabezpiecza udekorowany obiekt przed wpływem wysokiej temperatury albo innymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak na początek postaw na sprawdzony lakier akrylowy na bazie wody. Jest prosty w nakładaniu i na nim możesz bardzo łatwo nauczyć się metody decoupage. Szeroki wybór produktów tego typu znajdziesz w naszym sklepie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl