Rękodzieło od lat zyskuje coraz więcej zwolenników i amatorów. Nic w tym dziwnego – ten rodzaj hobby rozwija kreatywność, działa relaksująco i jest świetnym sposobem na spędzenie czasu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się filcowanie na sucho. W tym artykule podpowiemy Ci, od czego zacząć przygodę z taką techniką robótek ręcznych.
Czym jest filcowanie?
Filcowanie jest stosunkowo tanim hobby. Polega na nakłuwaniu wełny czesankowej specjalną igłą. Materiał pod wpływem kłucia zbija się i daje formować w różnorodne kształty. Za pomocą tej metody możesz wykonać figurki, biżuterię, modne dodatki, obrazy na tkaninie albo po prostu ozdobić starą poduszkę czy koc. Filcowanie możesz wykonać nie tylko na sucho, ale również na mokro. W drugim przypadku wełnę czesankową łączy się ze sobą za pomocą wody z mydłem. Tym sposobem własnoręcznie zrobisz filcową czapkę, szalik, a nawet torebkę, czyli rozmaite akcesoria, które możesz później ozdobić metodą filcowania na sucho.
Co będzie potrzebne do filcowania na sucho?
Zanim zaczniesz przygodę z filcowaniem, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyborów. Na szczęście takie akcesoria nie są zbyt kosztowne. Na rynku istnieją gotowe zestawy do filcowania, ale równie dobrze możesz skompletować swój samodzielnie. Cena akcesoriów będzie zależeć oczywiście od jakości produktów, które wybierzesz. Dla początkujących dobrym pomysłem będzie zakup zestawu startowego, który mieści się już w granicach 30 złotych. Co właściwie wchodzi w skład przyborów do filcowania na sucho?
Wełna do filcowania na sucho
Niezbędnym elementem filcowania jest wełna. Istnieją dwa jej rodzaje, które nadają się do tej metody. Pierwszym z nich jest wełna czesankowa, sprzedawana w tak zwanych motkach, a drugim wełna zgrzebna, którą na rynku znaleźć można pod postacią wełnianych kulek. Amatorzy filcowania na sucho uważają jednak, że do wykonania bardziej szczegółowych figurek lepszym wyborem będzie wełna czesankowa. Możesz kupić ją zarówno w mniejszych, jak i większych motkach i w różnorodnych kolorach.
Ważnym aspektem jest również gatunek wełny do filcowania na sucho. Dla początkujących amatorów filcowania polecana jest tania wełna syntetyczna. Niestety jest ona dużo bardziej gryząca niż wełna naturalna i trudniejsza w zbijaniu. Miękka i przyjemna w dotyku wełna czesankowa z merynosa lub czesanki polskiej polecana jest dla bardziej zaawansowanych. Pozwala ona osiągnąć lepsze efekty prac, jednak jest dużo droższa niż wełna syntetyczna. Szeroki wybór kolorowej, naturalnej wełny czesankowej znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego.
Igła do filcowania na sucho
Zacznijmy od tego, że zwykła igła nie sprawdzi się przy filcowaniu na sucho. Potrzebne będą specjalne igły z wypustkami. Łączenie wełny i wciąganie jej włókien do środka naszej robótki umożliwiają zadziory, znajdujące się na powierzchni igły.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów igieł do filcowania. Te większe i grubsze przydadzą się do tworzenia formy figurek. Średnie posłużą do utwardzenia i chowania dziur po wstępnym nakłuwaniu. Zaś te mniejsze doskonale sprawdzą się do tworzenia szczegółowych elementów i ozdób figurek.
Oprócz wyżej wymienionych, istnieją również inne rodzaje igieł do filcowania na sucho. Jedną z nich jest tak zwana igła odwrotna. Jest to igła dość niezwykła, gdyż zamiast wciągać wełnę do środka ozdoby, wyciąga ją na zewnątrz, tworząc wrażenie puszystości – dzięki temu, możesz wykonać figurkę puchatej owieczki lub innego zwierzątka! Innym rodzajem igły do filcowania jest igła spiralna. Dzięki temu, że jej końcówka ma formę spirali, produktem szybciej się pracuje, a co najważniejsze rzadko się on łamie – niestety, zwłaszcza na początku nauki filcowania, igły łamią się dosyć często. Warto więc zaopatrzyć się od razu w zestaw kilku igieł – taki znajdziesz na przykład w ofercie naszego sklepu internetowego – albo nawet kilka zestawów. Im więcej igieł będziesz mieć w zapasie, tym lepiej.
Podkładka do filcowania na sucho
Aby móc wygodnie pracować z wełną i igłą, potrzebować będziesz również podkładki do filcowania. Dzięki niej nie tylko filcuje się łatwiej, ale podkładka zmniejsza też ryzyko skaleczeń, łamania się igieł oraz przytwierdza wykonaną przez Ciebie figurkę do podłoża. Filcowanie w dłoniach jest znacznie trudniejsze i niebezpieczniejsze dla Twoich palców. Na początku może to być zwykła gąbka do mycia naczyń. Bardziej zaawansowani amatorzy wykorzystują w tym celu specjalne miękkie gąbki do filcowania o grubości 5 mm, podstawki w formie bardzo gęstej szczotki albo podkładki z filcu lub pianki.
Jak nauczyć się filcowania na sucho?
Kiedy patrzysz na śliczne figurki wykonane z filcu, może Ci się wydawać, że ich wykonanie jest bardzo skomplikowane i samodzielnie na pewno nie dasz sobie rady z ich zrobieniem. Nie jest to prawdą. Filcowanie na sucho wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – wszystko jest kwestią wprawy. Jak więc nauczyć się tej techniki?
Pierwszym i jednocześnie najtańszym sposobem jest nauka z tutoriali. Na platformie YouTube można znaleźć wiele filmików z objaśnieniem krok po kroku, jak zrobić daną figurkę. Dzięki ćwiczeniom na pewno dojdziesz do perfekcji.
Na rynku dostępne są też gotowe komplety do wykonania danej figurki z filcu. W takim zestawie znajdziesz nie tylko gotowe akcesoria, ale również instrukcję krok po kroku, jak wykonać ozdobę. Cena takiego kompletu wynosi kilkadziesiąt złotych.
Najdroższą opcją nauczenia się filcowania na sucho są specjalne warsztaty i kursy. Mogą one odbywać się zarówno na żywo, jak i online. Cena takiego kursu zależy od tego, co będzie na nim wykonywane – za naukę robienia małej figurki zapłacisz mniej, inaczej niż w przypadku koca czy torebki. Jeśli jednak chcesz nauczyć się filcowania na sucho pod okiem doświadczonego specjalisty, to jest to dla Ciebie najlepsza możliwa opcja.
Filcowanie to hobby dobre dla każdego. Nie wymaga grubego portfela ani specjalnych umiejętności, a przy tym jest naprawdę relaksujące. Dzięki filcowaniu na sucho wykonasz urocze figurki i inne ozdoby, które możesz wykorzystać jako dekoracje albo podarować najbliższym osobom w prezencie. Filcowanie to również świetny sposób na spędzenie czasu ze starszymi dziećmi. Wspólne wykonanie filcowych ozdób na pewno zapadnie Wam w pamięć na długo. Wystarczy tylko trochę czasu i cierpliwości.