Blog kategorie

Jak zrobić decoupage na drewnie? Prosta instrukcja krok po kroku

0

Technika decoupage w ostatnich latach cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem. Ta forma tworzenia i ozdabiania istnieje już od XVII wieku, więc można uznać ją za ponadczasową. Ostatnio coraz modniejsze i coraz bardziej doceniane są prace handmade, a decoupage to jedna z właśnie takich form artystycznych. Ozdabianie przedmiotów tą techniką nie jest skomplikowane, ale mimo to, musisz mieć chociaż minimum wiedzy, żeby się za nie zabrać. Decoupage można wykonać na wielu powierzchniach np.: na materiale, szkle, styropianie, plastiku czy na papierowej wiklinie. Jest on wykorzystywany np. do odnawiania mebli. Dzięki niemu zniszczone, stare przedmioty mogą dostać drugie życie. Jak zrobić wyjątkowy decoupage na drewnie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci uporać się z tym kreatywnym wyzwaniem.

Czym jest decoupage na drewnie? Zalety takiej formy rękodzieła

Ozdabianie techniką decoupage to przyjemne i pochłaniające zajęcie. Dla niektórych rękodzieło jest formą pracy zawodowej, a dla innych formą relaksu lub hobby. Aby wykonać ozdoby tą metodą, nie musisz jednak mieć zdolności artystycznych. Wystarczy odrobina cierpliwości, minimum precyzji, odpowiednie materiały, miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać i trochę wiedzy w pigułce, którą dostarczymy Ci w poniższym tekście.

Wykonywanie ozdób techniką decoupage to bardzo przyjemny proces. Można się przy tym świetnie zrelaksować, a przy okazji stworzyć coś pięknego – na własne potrzeby lub na prezent dla bliskiej osoby. Tworzenie rękodzieła to pasja, która wkłada się serce. Jego wyjątkowość polega na tym, że nie znajdziesz dwóch identycznych egzemplarzy tej samej rzeczy. Mogą one być podobne, np. wykonane na tym samym modelu kuferka czy pokryte tym samym wzorem serwetki, ale to nie jest produkcja taśmowa, co czyni te produkty tak unikatowymi. W konsekwencji dwa stworzone w ten sposób kuferki będą bardzo podobne do siebie, ale nigdy nie będą identyczne.

Jak zrobić decoupage na drewnie? Niezbędne akcesoria

Dzisiaj na rynku bez problemu dostaniesz wszystkie niezbędne przedmioty do ozdabiania techniką decoupage. Poniżej znajdziesz listę akcesoriów, które będą Ci potrzebne:

– serwetki – wybór wzorów jest ogromny, więc z pewnością znajdziesz motywy, które Cię zainteresują i które dopasujesz do ozdabianego przedmiotu oraz jego przeznaczenia. Do modnych aplikacji zaliczają się np: zwierzęta, kwiaty, motywy do kuchni, motywy dziecięce, zioła, liście, anioły, dzieci i wiele, wiele innych;

– surowe drewniane przedmioty przeznaczone do decoupage, np.: kuferki, tace, pojemniki na herbaty, pudełka z przegrodami;

– pędzle – różnej grubości, potrzebne do nakładania kleju czy lakieru;

– metalowe odlewy – niezbędne do wykończenia i ozdobienie gotowych już drewnianych przedmiotów;

– klej – najlepiej specjalnie do tego przeznaczony klej/lakier w jednym;

– lakier – do zabezpieczenia wykończonego już przedmiotu;

– farba akrylowa jako podkład (opcjonalnie, w zależności o tego, jaki efekt chcesz osiągnąć).

Jak zrobić decoupage na drewnie? Instrukcja krok po kroku

Skoro masz już wszystkie akcesoria i wybrałeś wzór serwetki, to możesz zabrać się do pracy. Poniżej krok po kroku dowiesz się, jak zrobić decoupage na drewnie:

1. W pierwszej kolejności musisz przygotować serwetkę, którą będziesz nanosić na drewno. Najlepiej, jeśli wielkość wzoru jest już dopasowana do wymiarów przedmiotu. Z tego względu na początku warto serwetkę wyciąć lub wydrzeć do potrzebnego kształtu i rozmiaru.

2. Zazwyczaj serwetki składają się z kilku warstw, więc musisz oddzielić tę ze wzorem, bo tylko ona będzie Ci potrzebna.

3. Naniesienie gruntu (czyli farby) to etap, który możesz pominąć w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jaką serwetkę nakładasz. Źle dobrany kolor podkładu może zepsuć efekt, dlatego przed jego aplikacją zrób próbę, np. na kartonie.

Jeżeli nie gruntujesz powierzchni warto ją trochę przeszlifować, żeby była gładka.

4. Kolejny etap to naniesienie kleju na grunt lub – gdy pominąłeś poprzedni krok – na surowe drewno. Zrób to dokładnie, ponieważ po wyschnięciu będzie widać wszystkie niedociągnięcia.

5. Nakładanie serwetki to najtrudniejsze zadanie. Kiedy położysz ją już na wilgotny klej, to nie ma odwrotu. Nie będziesz mógł więc usunąć serwetki bez jej uszkodzenia. Rób to powoli. Następnie po powierzchni serwetki przejedz pędzlem z klejem, wygładzając wszystkie nierówności. Jeżeli powstanie Ci spulchnienie / bąbel to można delikatnie przebić je igłą i wycisnąć powietrze.

6. Jak już całość wyschnie, warto utrwalić ją warstwą kleju/lakieru. Są motywy, które dopiero po 2-3 krotnym razie lakierowania nabierają wyrazu. To już zależy od Twojej oceny. Na mokrą powierzchnię możesz przykleić dodatki, np.: ozdobne, metalowe odlewy.

7. Ostatni etap to wprowadzanie ewentualnych delikatnych korekt, jeśli są konieczne.

Powyższa kolejność działań to podstawy techniki decoupage. Oprócz zdobienia surowych, nowych przedmiotów przygotowanych specjalnie do tego celu, takich jak wspomniane już tace czy kuferki, możesz też odnowić np. stary mebel. Oczywiście należy odpowiednio przygotować dany przedmiot, oczyścić go z warstw starego lakieru i farby. Gdy już masz tak przygotowane podłoże, to reszta działań jest dokładnie taka sama.

O czym warto pamiętać wykonując decoupage na drewnie?

Każdą rzecz można zabezpieczyć dodatkową warstwą lakieru, która przedłuży trwałość przedmiotu. Pamiętaj jednak, że wykonane w ten sposób przedmioty możesz pielęgnować jedynie wilgotną ściereczką, żeby ich nie zniszczyć. Mocna chemia całkowicie odpada, ponieważ może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Najmodniejszym i najłatwiejszym materiałem do nanoszenia wzorów decoupage’u jest papier, a przede wszystkim serwetki, katalogi, zdjęcia czy gazety. Oprócz nich można również nanosić tkaniny, choć to już wymaga nieco więcej pracy z uwagi na to, że materiał wchłania lakier dużo szybciej. W takim przypadku konieczne będzie nakładanie kilku warstw, jednak efekt ozdabiania drewna np. koronką może być naprawdę zachwycający.

Każda praca wykonywana ręcznie jest godna podziwu. Do decoupage’u można użyć wielu motywów, choćby z tego względu, że dostępność wzorów na serwetkach jest ogromna. Są one najczęściej wykorzystywane do ozdabiania. Tak jak w przypadku każdego rękodzieła, tak i w tej technice, musisz dać się ponieść wyobraźni. Podpowiedzieliśmy Ci, jak zrobić decoupage na drewnie, więc masz już niezbędną do tego wiedzę. Teraz tylko spróbuj swoich sił, a na pewno zobaczysz, jak łatwe jest to zajęcie. Wykonywanie rękodzieła to czysta przyjemność!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl