Jak zrobić papierową wiklinę? Podpowiadamy

0

Dekoracyjne formy tworzone na bazie papierowych rurek zyskały ogromną popularność. Do największych zalet papierowej wikliny, poza oczywistą przyjemnością z tworzenia i estetyką plecionych form, należy jej ekologiczny wymiar. Pozwala na wykorzystanie zbędnej makulatury i podarowanie starym arkuszom nowego zastosowania. Ponadto jest stosunkowo łatwą metodą rękodzielniczą, więc z powodzeniem poradzisz sobie z wyplataniem prostych form, nawet jeśli jesteś początkująca. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zrobić papierową wiklinę i co będzie Ci potrzebne do pracy.

Jak zrobić papierową wiklinę?

Podstawowym materiałem służącym do wyplatania form w technice wikliny papierowej są rurki, zwane także tutkami. Możesz wykonać je ze starych gazet, ulotek lub arkuszy niepotrzebnej makulatury, którą masz w domu. Sprawdzą się zarówno czarno-białe, jak i kolorowe kartki. Wykorzystując starannie przygotowane tutki, stworzysz zarówno drobne dekoracyjne elementy do domu, jak i większe formy użytkowe.

Jak skręcać rurki do papierowej wikliny, aby były trwałe?

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj patyczek do szaszłyków, nożyczki, klej do papieru i makulaturę. Potnij kartki na pasy o szerokości 5 centymetrów wzdłuż dłuższego boku. Następnie posmaruj jeden z rogów klejem. Zachowaj przy tym ostrożność, aby patyczek nie przykleił się do kartki.

Przyłóż patyczek pod kątem do paska i zacznij zwijać na nim rurkę. Zadbaj o to, aby papier był ciasno ściśnięty. Staraj się także rozciągnąć tutkę w taki sposób, aby była jak najdłuższa. Kiedy zwiniesz całość, końcówkę zabezpiecz klejem i usuń patyczek z wnętrza. Przy wykonywaniu kolejnych elementów staraj się uzyskać podobną długość rurek.

Przygotowywanie rurek jest czasochłonnym zajęciem i wymaga dokładności. Pamiętaj jednak, że starannie wykonane tutki będą doskonałą podstawą do tworzenia interesujących dekoracji.

Ile rurek przygotować do pracy w technice papierowej wikliny?

Ilość rurek uzależniona jest od formy, jaką chcesz wykonać. Nie bez znaczenia jest także długość przygotowanych rulonów. Jeśli zabraknie Ci tutek w trakcie pracy, nie musisz się tym martwić. Zawsze możesz skręcić kolejne.

Co zrobić z papierowej wikliny?

Przygodę z papierową wikliną warto rozpocząć od prostych form takich jak podstawki pod kubki lub talerze. Kiedy nabierzesz wprawy w skręcaniu równych rurek, możesz pokusić się o wykonanie bardziej skomplikowanych form, które wymagają większych umiejętności w tworzeniu splotów.

Najbardziej popularną formą, po którą sięgają rękodzielnicy, są wiklinowe kosze. To doskonała ozdoba wielkanocnego stołu, a także praktyczny dodatek do przechowywania drobiazgów. Oczywiście nie musisz ograniczać się do tego motywu. Papierowa wiklina daje Ci niemalże nieograniczone możliwości. Ze starannie zwiniętych tutek możesz tworzyć ozdoby świąteczne, rozmaite dekoracje do domu, a także biżuterię. Bardziej zaawansowani rękodzielnicy mogą pokusić się o wykonanie wiklinowych zwierzątek, torebek, karniszy, a nawet mebli.

Pamiętaj, że wyroby z papierowej wikliny wymagają zabezpieczenia przed działaniem wilgoci. Zakonserwuj je, aby ochronić ich powierzchnię. Zarówno farby, jak i dekoracyjne dodatki, które ochronią Twoje dzieła i dodadzą im koloru, znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl